Karlsruhe -Durlach
Hotel / Gæstehus / B&B
Maison Suisse i Karlsruhe - medlem af Small Elegant Hotels of the World - et lille, privatdrevet førsteklasses hotel - blev igen sidste år kåret som et af de mest populære stjernehoteller i Tyskland.
Et hotel med stil - fuld af raffinement og friskhed, et spændende samspil mellem farver og lys, smagfuld indretning, komfortabelt og bekvemt, naturligt og personligt, varmt og venligt ... i en tid, der har brug for det.
Oplev levende kultur med stil, et raffinement af diskret elegance og kultiveret gæstfrihed - i forenklet eller markant form - men altid med værtens umiskendelige signatur - individuel i sin profil, klassisk i sin stil, praktisk i sin funktionalitet, personlig og varm ... simpelthen for at føle sig godt tilpas.
Værelsernes hyggelige og eksklusive komfort skiller sig behageligt ud fra standarden.
Væg- og blomsterdekorationer, udvalgte spejle og malerier, smagfuldt interiør, en symfoni af betagende farver hele vejen igennem, fine tekstiler, sofistikeret belysning ... alt sammen harmonisk koordineret ... vil hurtigt få dig til at føle dig hjemme.
Hotelværelserne er udstyret med bad eller bruser og toilet, hårtørrer, håndklædetørrer, vægt, kosmetik-/barberspejl, badekåbe/sko, gæsteartikler. De har også direkte telefon, telefonsvarer, fax- og computerforbindelse, højhastigheds-W-Lan, digitalt satellit-tv, internationale nyhedskanaler, radiovækkeur, velassorteret minibar, buksepresse, privat pengeskab, for det meste i laptopstørrelse ... afhængigt af kategori!
Vores Deluxe- og Grand Deluxe-værelser med italiensk tapetdesign, hvide eller højglanssorte pianolakmøbler, matchende højglansfladskærme med den bedste farvekvalitet, dæmpbar stjernehimmel ... er særligt populære. og mange andre udsøgte detaljer.
En morgenmad, der gør dig i godt humør. Et lækkert, frisk serveret morgenmadsudvalg til hver gæst, næsten som en lille buffet - bare lidt mere personligt - præcis som det engang blev fejret på de fine grand hotels, nytænkt, fantasifuldt udarbejdet og raffineret. På Maison Suisse er "gæster ikke servicepersonale, gæster er gæster". Lad os overraske dig!
Og om sommeren selvfølgelig vores schweiziske have - en idyllisk oase. Et lille paradis til at drømme, nyde og slappe af. Morgenmad under de første solstråler, at sidde sammen med venner på den solrige terrasse. At læse udendørs. At drømme i det grønne. At slappe af i solstolen.
Ekstra service: Højhastigheds-Wi-Fi på hele hotelområdet, offentlig internetterminal, cykeludlejning, Ergoline turbo tanner, private individuelle garager, dagligt udvalg af frisk frugt på alle etager, stort udvalg af magasiner og forskellige dagblade til enhver læsesmag, topmoderne søvnhygiejne takket være et særligt dybderengøringssystem til madrasserne og brugen af det nye "CarePlus"-hygiejneprogram, som giver alle senge ekstra beskyttelse mod allergifremkaldende stoffer og snavs af enhver art, valg af din yndlingspude ... og meget mere.
Så, og nu er vi meget nysgerrige efter at se, hvordan du kan lide det
Med venlig hilsen, dit Maison Suisse-team
I nærheden:
Karlsburg Durlach
Karlsruhe Slot
Zoologisk byhave
Gottesaue Slot
Oberwald Zoo
Termiske bade Vierordtbad
Europabad Karlsruhe
Albtherme Waldbronn
Fun Forest Adventure Park Kandel
Barokslottet Bruchsal
Neuenbürg Slot
Favorit-paladset i Rastatt
Rastatt - ugentligt marked
Gaggenau-Bad Rotenfels - akademiet i Rotenfels Slot
Klosterhaven i Bad Herrenalb
Snow-Fun-Arena i Bad Herrenalb
Skaterpark i Gernsbach
Gernsbach - Katz'scher Garten
Vi bruger tjenesten Google Maps API fra Google LLC for at gøre det muligt for dig at udføre en optimal søgning og til kortfunktioner. Vi har brug for dit samtykke til dette.
Hvis du accepterer, vil data blive sendt til Google, og der vil blive sat cookies.
118.00-298.00 EUR
Enkeltværelse 118.00 - 186.00 EUR
Dobbeltværelse 156.00 - 238.00 EUR
Suite 218.00 - 298.00 EUR
(uden morgenmad)
Kæledyr 10.00 - 25.00 EUR
Morgenmad pr. person 18.00 - 22.00 EUR
Byens skat gælder
Hotel Maison Suisse Karlsruhe kontakt