München -Sendling
Vores hotel er et tredjegenerations familiedrevet hotel garni med 50 værelser i en central, men rolig beliggenhed. Vores værelser, der er udstyret med brusebad/toilet eller badekar/toilet, tv og direkte telefon, er let tilgængelige med elevator. Vores senge er udstyret med enkeltmadrasser. Målene er 200x90 cm, eller 210x90 cm for lidt større personer. Vores hotels gunstige beliggenhed i byen gør, at du hurtigt og nemt kan nå mange højdepunkter og seværdigheder i München og det omkringliggende område.
For gæster i bil er der mulighed for parkering i gården eller i hotellets egne garager.
Vores hotels bekvemme beliggenhed i centrum gør, at du hurtigt og nemt kan nå mange højdepunkter og seværdigheder i München og omegn. Vi er meget nemme at nå med metrolinjerne U3 og U6 samt S-Bahn-linjerne S7 og S27, stop Harras eller Implerstraße.
Oktoberfesten i München (d'Wiesn) er den største folkefest i verden. Den er blevet afholdt på Theresienwiese i den vestlige del af München siden 1810 og besøges af over seks millioner mennesker hvert år. Münchens bryggerier brygger en særlig øl (Wiesn Märzen) til Wiesn med en højere oprindelig tyngdekraft og derfor et højere alkoholindhold.
Oktoberfesten ligger ca. 10 minutters gang fra os.
Der er ingen tillæg under messerne eller under Oktoberfesten!!!
Münchens centrum, Marienplatz, er kun 5 stop væk fra os med undergrundsbanen.
For gæster, der rejser i bil, er der parkeringspladser i den indre gård eller i hotellets egne garager.
Parkeringsgebyret er 7,00 euro pr. nat. Vi vil gerne gøre opmærksom på, at siden 1. oktober 2012 er miljømærket med farven grøn obligatorisk i Münchens bymidte.
Detaljer kan findes på www.muenchen.de/umweltzone.
Ring til os eller send os en e-mail (info@hotelbauer-muenchen.de), vi glæder os til at høre fra dig.
Stemmerhof, den sidste gård i München
DVA Klatre- og Bouldercenter Sendling
Viktualienmarkt
Oktoberfest på Theresienwiese
Sankt Peters sognekirke og Marienplatz
Det gamle Pinakothek
Det nye Pinakothek
Den olympiske park i München
Det tyske museum i München
Münchens residens
Hellabrunn Zoo
Eisbach
BMW Verden
Alianz Arena
Münchens messecenter
We use the Google Maps API service from Google LLC to enable you to perform an optimal search and for map functions. We need your consent for this.
If you accept, data will be sent to Google and cookies will be set.
Reviews
Einzelzimmer leider sehr klein, aber alles drin was man so braucht
95.00-205.00 EUR
Enkeltværelse 95.00 - 160.00 EUR
Dobbeltværelse 160.00 - 205.00 EUR
Værelse med 3 senge fra 205.00 EUR
Familieværelse fra 230.00 EUR
(morgenmad inkl.)
Pets 6.00 EUR
Parking/per day 7.00 EUR
Garage/per day 15.00 EUR
Hotel Bauer contact