Augustusburg
Gæstehus / B&B
Vores hotel har været familieejet siden 1908 og kan derfor se tilbage på over 100 års tradition.
Kombinationen af hotel, konditori, café og restaurant under ét tag og den smukke beliggenhed med udsigt til Erzgebirges krone - Augustusburg - gør Café Friedrich til en attraktion for både dagsgæster, forretningsrejsende og dem, der søger afslapning.
Vores hus ligger i et roligt skovvillakvarter, der blev bygget omkring århundredeskiftet. Det nærliggende skovområde med veludviklede vandrestier indbyder til lange gåture.
Vi venter på dig i vores lille, hyggelige ikke-ryger hotel med 11 komfortabelt indrettede værelser med bad, toilet, tv, radio og telefon.
Den bedste morgenmad i Augustusburg venter på dig hver morgen!
Nogle af værelserne har en imponerende udsigt over slottet Augustusburg. Det ligger kun 10 minutters gang fra slottet med dets museer, udstillinger og falkoneri samt slotskirken, hvor der regelmæssigt afholdes koncerter.
I vores café kan du lægge hverdagens stress bag dig for en stund med forskellige kaffespecialiteter, kager og bagværk, frisklavede måltider eller en god flaske vin fra tyske vindyrkningsområder. Verandaen og caféen er særligt velegnede til familiefester, klubudflugter, firmafester og konferencer.
Om sommeren indbyder solrige og skyggefulde steder i haven til at blive hængende og nyde. For vores yngre gæster er vores egen legeplads en velkommen afveksling.
Hotellets lille størrelse gør det muligt for os at imødekomme dine individuelle ønsker på en ukompliceret måde, så du kan føle dig helt tryg. Der er parkeringsplads og garage til rådighed.
I nærheden:
Augustusburg Slot
Motorcykelmuseum
Erdmannsdorf Slot
Erdmannsdorf-Augustusburg svævebane
Augustusburg skisportssted
Sonnenlandpark Lichtenau
Chemnitz Zoo
Oberrabenstein vildtreservat
Freiberg Reiche Zeche besøgsmine
Kriebstein Dam
Kriebstein Slot
Vi bruger tjenesten Google Maps API fra Google LLC for at gøre det muligt for dig at udføre en optimal søgning og til kortfunktioner. Vi har brug for dit samtykke til dette.
Hvis du accepterer, vil data blive sendt til Google, og der vil blive sat cookies.
74.00-176.00 EUR
Enkeltværelse 74.00 EUR
Dobbeltværelse 110.00 - 118.00 EUR
Værelse med 3 senge 139.00 - 147.00 EUR
Familieværelse 168.00 - 176.00 EUR
(morgenmad inkl.)
Kæledyr 10.00 EUR
Garage/per day 5.00 - 10.00 EUR
Besøgsafgift 1.00 EUR
Hotel Café Friedrich kontakt