Bad Wörishofen
Gæstehus / B&B / Kurhotel / Wellness-hotel / Ferie for ældre / Feriehotel / Overnatning for mekanikere
Lad dig bare forkæle... Hygge og atmosfære:
Vores familiedrevne hotel, Kneipp-Kurhotel Eichwaldeck, ligger i umiddelbar nærhed af Eichwald-skoven. Det omfattende netværk af cykel- og vandrestier omkring Bad Wörishofen ligger kun få skridt væk. Byens centrum ligger kun få minutter væk.
Hotellet har tre etager med 10 kærligt indrettede enkeltværelser og 10 dobbeltværelser, som alle er udstyret med:
satellit-tv, telefon, radio, brusebad/toilet, hårtørrer og de fleste med sydvendt balkon.
Vores moderne og komfortabelt indrettede værelser, som er tilgængelige med elevator, med brusebad, toilet, hårtørrer, radio, satellit-tv, direkte telefon og for det meste med en sydvendt balkon, samt vores landlige lounges, inviterer dig til at blive hængende.
En af vores styrker er vores personlige og individuelle pleje, som garanterer dig en vellykket Kneipp-kur. Vi udfører personligt alle Kneipp-behandlinger og massager.
Vores smukke saunaområde med whirlpool og solarium, massage- og wellnessområdet, badekåbeservice og meget mere fuldender vores tilbud!
Uanset om du er på udkig efter en original Kneipp-kur, en afslappende eller aktiv ferie eller en stressfri og afslappende wellness-ferie, er du altid velkommen her, og vi vil personligt tage os af dit velbefindende.
Vores ideelle beliggenhed - på et roligt sted ved skoven og omgivet af frodige grønne enge, ca. 5 minutter fra kurparken og alligevel tæt på centrum - bidrager også væsentligt til din perfekte afslapning.
Vi ser frem til dit besøg!
I nærheden:
Sebastian Kneipp Museum
Therme Bad Wörishofen
Pilgrimskirke i Dorschhausen
Rokoko-kirken St. Rosso i Untergammenried
Mindelburg i Mindelheim
Allgäu Skyline Park
Langs Vilsalpsee til Bergacht-vandfaldet
Højrebsbane i Bolsterlang
Vi bruger tjenesten Google Maps API fra Google LLC for at gøre det muligt for dig at udføre en optimal søgning og til kortfunktioner. Vi har brug for dit samtykke til dette.
Hvis du accepterer, vil data blive sendt til Google, og der vil blive sat cookies.
50.00-103.00 EUR
Enkeltværelse 50.00 - 59.00 EUR
Dobbeltværelse 94.00 - 103.00 EUR
(morgenmad inkl.)
Besøgsafgift 3.80 EUR
Kneipp-Kurhotel garni Eichwaldeck kontakt