Meißen OT Winkwitz
Hotell
Det idylliskt belägna 3-stjärniga Hotel Knorre ligger direkt vid Elbe i Meißen nära Dresden, i det ”gröna” av de naturskyddade Elbe-ängarna. Det är ett familjeägt 3-stjärnigt hotell i lantlig-rustik stil där du kan koppla av. Koppla av och titta på ångbåtarna från Saxon Steamship Company som färdas upp och ner på Elbe. Njut av den vackra utsikten över slottet Albrechtsburg, katedralen i Meissen och de pittoreska ängarna vid Elbe.
Granitklippmassivet Knorre, som en gång i tiden sträckte sig långt ut i floden som en barriär för sjöfarten, har gett namn åt det 3-stjärniga Hotel Meißen, idylliskt beläget på Elbes högra strand. Det charmiga läget vid Elbe, omgivet av natur, de branta klipporna och vingårdarna ovanför Elbe-sluttningen definierar hotellets karaktär.
Kära gäster, vi är glada att välkomna er till vår webbplats för Hotel & Restaurant Knorre. 23 bekväma dubbelrum finns tillgängliga för din vistelse hos oss. För fester av alla slag erbjuder vi dig olika rum, som du hittar under menyalternativet ”Fester & konferenser”. På vår paketsida har vi sammanställt olika erbjudanden för gäster som är intresserade av kultur, sport eller fritid.
På morgonen serverar vi en riklig frukostbuffé.
Vi har ett separat lekrum för våra yngre gäster.
Utomhus kan de leka av sig på vår vackra lekplats.
Oavsett om du är i restaurangen med vinterträdgård, i frukostrummet eller i festlokalen, även i dåligt väder har du utsikt längs Elbe med den vackra utsikten över staden Meissen. Under sommarsäsongen kan du njuta av vår ölträdgård i en lugn och avslappnad atmosfär. Vårt eget kök kommer att skämma bort dig med kulinariska läckerheter. I baren kan du beställa läckra cocktails från huset. Vårt erfarna serviceteam kommer att se till att du får en bekymmersfri vistelse hos oss.
Låt tankarna vandra och titta på ångbåtarna på Elbe. Njut av en fantastisk utsikt över slottet Albrechtsburg, katedralen i Meissen och de pittoreska ängarna vid Elbe.
Hotellet ligger direkt vid den berömda Saxon Wine Route och Elbes cykelväg. Den historiska stadskärnan i Meissen ligger cirka 15 minuters promenad från Hotel Knorre.
Vi ser fram emot ditt besök!
Din Scholze familj
I närheten av:
Meissens katedral
Gamla stan i Meissen
Moritzburgs slott
Ångtågstur på Lößnitzgrundbahn i Moritzburg
Museum för lögner i Radebeul
DDR-museet i Dresden
Comödie Dresden
Gamla stan och Vår Fru-kyrkan i Dresden
Semperoper i Dresden
Dresden Zwinger
Gröna valvet Dresden
Dresdens residensslott
Oskarshausen fritidspark
Dresden Zoo
Freiberg Besöksgruva Reiche Zeche
Döllnitzbahn Mügeln
Pillnitz slott
Vi använder tjänsten Google Maps API från Google LLC för att du ska kunna utföra en optimal sökning och för kartfunktioner. Vi behöver ditt samtycke för detta.
Om du accepterar kommer data att skickas till Google och cookies kommer att ställas in.
65.00-210.00 EUR
Enkelrum 65.00 - 70.00 EUR
Dubbelrum 110.00 - 155.00 EUR
Trebäddsrum 143.00 - 165.00 EUR
Fyrbäddsrum 165.00 - 210.00 EUR
Svit 145.00 - 210.00 EUR
(utan frukost)
Tillägg halvpension per dag för vuxna 25.00 EUR
Husdjur 12.50 EUR
Frukost 15.00 EUR
Kurortsavgift 1.50 EUR
Hotel Knorre kontakt