Flörsheim-Dalsheim

Tacheles Landrestaurant und Gästehaus Schmitt

Ferielejlighed / Kro

  • 24 Senge
  • 6 Værelser
  • 3 Ferielejlighed

Feriegæster og turister kan bruge vores gæstehus som udgangspunkt for at opdage og opleve det smukke Rheinhessen og de omkringliggende byer. Se blot siden »Omgivelser« for at se, hvilke fritidsaktiviteter der er mulige herfra. Derudover arrangerer vi hele året rundt vores vinfest, kulinariske vinprovninger og musikarrangementer – datoerne finder du på Tacheles-hjemmesiden under »Datoer«.

Også forretningsrejsende, weekendpendlere eller teknikere, der foretrækker en familiær atmosfære frem for et stort hotel, vil føle sig godt tilpas hos os – og takket være den gode motorvejsforbindelse er du hurtigt frem til din næste forretningsdestination.

Planlægger du en klasseudflugt eller en familiefejring? Så lad dig forkæle i Tacheles Landrestaurant eller på haveterrassen med lækre retter, vegetariske specialiteter og vores egne vine fra økologisk dyrkning – og når aftenen falder på, behøver du ikke sætte dig i bilen, men kan overnatte lige her i gæstehuset.

Lejlighederne i gæstehuset i Untergasse 6 udlejes fuldt møbleret (inklusive husholdningsartikler og sengelinned). Under lejeperioden må de kun benyttes af det antal personer, der er angivet i reservationen.

Gæstehuset er åbent hele året. Ankomst er mulig indtil kl. 21 eller efter aftale.

Priserne for lejligheder og ferielejligheder er inklusive slutrengøring og sengelinned. Vi tilbyder særlige betingelser for langtidslejere og montører.

Restauranten Tacheles' køkken kombinerer regionale og traditionelle retter med det lille ekstra. De bedste råvarer fra regionen, tilberedt med kærlighed og uden dikkedarer: Nyd klassiske retter fra Rheinhessen, vildt fra vores egen jagt og sæsonbestemte specialiteter, der skifter i løbet af året.

Lad os forkæle dig med en solid middag og en god vin fra vores egen vingård. Det anbefales at reservere bord, især i weekenden. Brug kontaktformularen til at reservere. Du modtager straks en reservationsbekræftelse, og vi sender dig en bindende bekræftelse eller et alternativt tilbud inden for få dage.

Den tilstødende haveterrasse ligger lige ved siden af Landgasthof. Den bruges til restaurantdrift, men også til særlige arrangementer som musikarrangementer, vinfest, kulinariske vinprøver og private fester – se blot datoerne på hjemmesiden.

I nærheden:

Fleckenmauer Floersheim-Dalsheim

St. Peters Domkirke i Worms

Straußwirtschaft

Vinfest på Nieder-Flörsheimer Markt den tredje weekend i august

Jødisk kirkegård Heiliger Sand i Worms

Boule-turnering Heksenat-turnering

Backfischfest Worms

Dyrehave Worms

Site-plan/Rute-planner


Vi bruger tjenesten Google Maps API fra Google LLC for at gøre det muligt for dig at udføre en optimal søgning og til kortfunktioner.  Vi har brug for dit samtykke til dette.
Hvis du accepterer, vil data blive sendt til Google, og der vil blive sat cookies.

Priser

SR fra 69,00 €

Enkeltværelse fra 69.00 EUR

Dobbeltværelse fra 100.00 EUR

(morgenmad inkl.)


Feriehus pr. dag 0.00 - 105.00 EUR

Morgenmad pr. person 6.00 EUR

Tacheles Landrestaurant und Gästehaus Schmitt kontakt

Contact

  • Untergasse 6
  • 67592 Flörsheim-Dalsheim
  • 06243/8515
  • 06243/6180