Lauingen
Hotell
Välkommen till Genießerhotel Lodner och Lodner Hotel Drei Mohren i Lauingen!
Kom in och känn dig som hemma. Lägg din tid i våra händer och vi kommer att förvandla den till underbara minnen. Du kommer inte bara att välkomnas av familjen Lodner och deras team, utan också av den anrika, ståtliga renässansbyggnaden från 1552, som fängslar alla med sin extraordinära charm och återspeglar den perfekta symbiosen mellan gammalt och modernt.
"Som man bäddar får man ligga". Det finns 2 juniorsviter i tornet, 9 dubbelrum, 11 enkelrum och 1 lägenhet att välja mellan. Vårt mål är att du ska känna dig som hemma. Därför är våra rum mycket individuellt utformade med stor omsorg om detaljerna. Du behöver dock inte göra avkall på komfort utöver anonymiteten på stora hotell. Naturligtvis är alla rum utrustade med satellit-TV, 32"-40" plattskärm, smart-TV, telefon, LAN, W-LAN, dusch, WC och hårtork. Våra gäster ska inte bara känna sig bekväma utan också "hemma" och känna sig trygga och säkra i en speciell atmosfär.
Vi skämmer också bort dig vid frukosten med ett rikt urval på buffén från färsk frukt, müsli, apelsinjuice, dagliga färska bakverk från bageriet till olika äggrätter, som vi alltid förbereder färska för dig ... Du kommer att bli överlycklig.
Vår hotellbar, lobbyn och loungen är som ett stort vardagsrum där du kan koppla av efter en lång och ansträngande dag till tonerna av bra musik. Med små bayerska tapas och tapas från Medelhavet, olika viner, fatöl och spritdrycker från hela världen kan du avsluta kvällen på ett avslappnat sätt.
Vår gourmetrestaurang.
Alexander Lodner hämtar gärna vinskatter från sin synnerligen välfyllda vinkällare. Detta valv, som byggdes på 1300-talet, rensades nyligen från bråte och skräp och förvandlades till en vinbar med stor uppmärksamhet på detaljer. Tegelmurverket och tegelgolven erbjuder idealiska förutsättningar för optimal vinlagring. Hela vårt sortiment av viner finns också tillgängligt för avhämtning. Vinprovningar från 6 till 20 personer i vår historiska vinkällare. Vi kan anordna en vinprovningskväll med en arombar där ni kan jämföra typiska smaker enligt era individuella önskemål. Kanske till och med en liten "vinolympiad"? En spännande upplevelse. Den äger rum i vår historiska vinkällare.
Besök:
Lodners kryddbutik
https://shop.gewuerzideen.de
Fantastiska kryddor, inga kompromisser. Läckra kryddor och kryddblandningar, även i ekologisk kvalitet. Ren natur, inga tillsatser! Bearbetas omsorgsfullt för hand.
Vi ser redan fram emot att snart få välkomna och skämma bort dig som gäst på Lodner Hotel Drei Mohren.
Din Lodner-familj
och team
I närheten:
Mögel torn Lauingen
Cykelväg längs floden Doaneu
Dillingen vid Donau
Slottet Höchstädt
Brenz-flodens mynning i Donau
Apollo Grannus tempel i Faimingen
Slottet Taxis, även känt som slottet Trugenhofen
Slottet Dillingen
Torget i Höchstädt
Steiff Museum
Vi använder tjänsten Google Maps API från Google LLC för att du ska kunna utföra en optimal sökning och för kartfunktioner. Vi behöver ditt samtycke för detta.
Om du accepterar kommer data att skickas till Google och cookies kommer att ställas in.
Enkelrum från 85,00 €
Enkelrum från 85.00 EUR
Dubbelrum från 95.00 EUR
Junior Suite från 125.00 EUR
(inkl. frukost)
Husdjur 10.00 EUR
Lodner´s Genießerhotel & Hotel Drei Mohren kontakt