Rasun-Anterselva/Rasen-Antholz

Ferienwohnungen Bauernhof Lexmairhof

Semesterlägenheter / Bondgård

  • 11 Bäddar
  • 4 Semesterlägenheter

Familjen Beikircher välkomnar dig till Lexmairhof i Rasen-Antholz.

En bondgårdssemester för hela familjen, en unik naturupplevelse. Ta semester på vår gård, koppla av, bara stäng av, långt borta från vardagens stress. Våra fyra bekvämt och funktionellt inredda semesterlägenheter på Lexmairhof kommer att ge dig en känsla av komfort. De är fullt utrustade, med gott om porslin och linne.

Du kan parkera precis utanför huset. Skicka oss en icke-bindande förfrågan, vi skulle vara glada att välkomna dig här!

Våra extremt bekväma och fullt möblerade lägenheter med kök, dusch, sovrum och balkong för 2-4 personer på 2 våningar. De ligger i ett soligt och lugnt läge i centrum av byn, med utsikt över Dolomiterna.

På sommaren är Antholzertal, omgivet av höga berg och glaciärer, det perfekta semestermålet för vandring. Utbudet sträcker sig från enkla promenader och vandringar till rustika bergsstugor med förfriskningar till utmanande turer till bergstoppar och refuges. Guidade vandringar med en certifierad bergsguide erbjuds varje vecka i Rieserferner-Ahrn Nature Park.

Stavgång är också en populär sport i Antholzertal-dalen, där förhållandena är idealiska. Utbildade stavgångsinstruktörer introducerar dig till denna sport och tar dig med på längre turer i den orörda naturen i Antholzertal-dalen.

Med över 100 kilometer pister och de modernaste liftarna är det 2 275 meter höga Kronplatz skidberget för krävande skidåkare och snowboardåkare. Soldyrkare njuter av de långa nedfarterna i tre riktningar och den stora soliga platån på toppen. Med 100% teknisk snötillverkning garanterar Kronplatz högsta kvalitet och säkerhet i backarna. Freeriders och freestylers möts i den nya ”Snowpark Kronplatz”, med rails, boxar och kickers. Olika områden och barnparker ger också barnen variation och nöje, som kompletteras med skidskolornas professionella program.

I närheten av:

Brunecks gamla stadskärna och centrum

Brunecks slott

Sydtyrolska folkloremuseet

Messner Mountain Museum Ripa

Messner Mountain Museum Corones

Lumen-museet

Militärkyrkogården Bruneck

Cron4 i Reischach

Sjön Prags

Reschen-sjön

Grödner-dalen

Trädgårdarna vid slottet Trauttmansdorff

Cascades av Riva

Partschins vattenfall

Jaufenbachs vattenfall i Gilfenklamm-ravinen

Seiser Alm

Stuller vattenfall: tredje högsta vattenfallet i Europa

Galleri

Utrustning

Allmänt
Parkeringsplats
Barnvänlig
Motorcyklister välkomna
Rum
Rum för icke-rökare
TV
Läge
Lugnt läge
Service
Trådlös LAN
Affär/ fritid på orten
Cykelled

Läges-/färdvägsplan


Vi använder tjänsten Google Maps API från Google LLC för att du ska kunna utföra en optimal sökning och för kartfunktioner.  Vi behöver ditt samtycke för detta.
Om du accepterar kommer data att skickas till Google och cookies kommer att ställas in.

Priser

från 50,00 €

Semesterlägenhet per dag från 50.00 EUR

Kurortsavgift 1.75 EUR

Ferienwohnungen Bauernhof Lexmairhof kontakt

Kontakt

  • Burgfriedenstr. 5
  • 39030 Rasun-Anterselva/Rasen-Antholz
  • 0474 492110
  • 0474 492110