Campo Tures/Sand in Taufers
Lägenheter / Semesterlägenheter / Familjehotell
”Att tillbringa semestern på Apparthotel Central i Tauferer Ahrntal är som att komma hem – men lite bättre.” Vi är mycket stolta över detta uttalande från våra många stamgäster och det skulle vara ett stort nöje att välkomna även dig till vårt familjära hotell. Här i det sagolika Tauferer Ahrntal kan du känna dig väl till mods, koppla av och låta själen vila. Våra mysiga lägenheter här i Ahrntal är som skapade för att lägga upp fötterna och bara känna sig helt bekväm efter en fantastisk dag full av underbara upplevelser i Sydtyrolens bergvärld.
I vårt Apparthotel Central har vi skapat moderna, mysiga och fullt utrustade semesterlägenheter som uppfyller alla önskemål. Ni har 7 olika alternativ att välja mellan för att tillgodose era semesterbehov och önskemål. Alla våra lägenheter har dusch och toalett, separat sovrum med dubbelsäng, fullt utrustat kök och vardagsrum med TV. Dessutom finns det gott om plats för 2 till 6 personer att sova och bo. Från mysiga enrumslägenheter till stora trerumslägenheter – på Apparthotel Central kan du varje dag se fram emot den trygga känslan av att komma hem.
Vi har olika alternativ för både små och stora. Allt från babysängar som kan levereras till alla lägenheter, barnsängar till våra lägenheter ”Alpina Family” med eget sovrum för barnen. Vi rekommenderar också kategorin ”Castel Superior +” som har en galleri med 2 extra sängar, så att barnen har sitt eget lilla rike. Sammantaget är Tauferer Ahrntal som gjort för familjer. Med ett enormt utbud för familjer och barn både sommar och vinter. Bauernlandzwerge, Dinoland, Klausberg Flitzer, barnens spökstund på slottet Taufers, Daksys Naturparkkids, för att bara nämna några programpunkter, för att inte tala om de många naturskönheterna som vattenfallen, naturparken Rieserferner Ahrn med sina naturparkhus m.m., som det är roligt att utforska med familjen.
I vårt eget restaurang ”Rosmarin” lockar hjärtliga kötträtter, enorma salladsfat och de bästa desserterna. Om du inte känner för att laga mat kan du bekvämt låta dig skämmas bort i vår restaurang/pizzeria med utsökta rätter och ett gott glas vin.
Njut av avkopplande timmar efter skidåkningen i vår lilla wellnessoas. Ett besök i det turkiska ångbadet ökar det subjektiva välbefinnandet, slappnar av musklerna och främjar blodcirkulationen.
Koppla av i den finska bastun eller i den varma bubbelpoolen. Nytt för i år: den ursprungliga Luis Trenker-infrarödkabinen. Infraröda strålar absorberas när de träffar kroppen. När värmen tränger in i kroppen uppstår en behaglig känsla av djup värme.
I vår bastuanläggning:
- Turkiskt ångbad
- Finsk bastu
- Original Luis Trenker infraröd kabin från Physiotherm
- Varm bubbelpool
- Vila
- Tekök med olika drycker
Sand in Taufers och omgivningarna har många attraktioner att erbjuda, såsom simbassängen och wellness-spa Cascade, slottet Taufers eller vattenfallen i Rein in Taufers. Som gäst hos oss har du gratis tillgång till simbassängen i Cascade, varje dag!
Ren välbefinnande – på Apparthotel Central i Sand in Taufers, Sydtyrolen!
I närheten:
Slottet Taufers
Slottet Bruneck
Reinbach-vattenfallet
Naturparkcentret Rieserferner-Ahrn
Antholzer See
Anterselva-See
Erdpyramiden
Den nya Reichenberger Hütte
Vandring, cykling, forsränning eller canyoning
Skidåkning och längdskidåkning eller isklättring
Vi använder tjänsten Google Maps API från Google LLC för att du ska kunna utföra en optimal sökning och för kartfunktioner. Vi behöver ditt samtycke för detta.
Om du accepterar kommer data att skickas till Google och cookies kommer att ställas in.
från 47,00 €
Våning per dag från 47.00 EUR
Kurortsavgift 2.10 EUR
Apparthotel Central kontakt