Hilpoltstein

Hotel Zum Schwarzen Ross

Värdshus / Hotell

  • 48 Bäddar
  • 22 Rum

Välkommen till Hotel Zum Schwarzen Ross i Hilpoltstein!

På torget i Hilpoltstein erbjuder vi dig vackra, mysiga, rustika och moderna rum bakom historiska väggar, till rimliga priser. Vårt hotells långa historia ger det en speciell atmosfär. Ditt fysiska välbefinnande är väl omhändertaget med fina öl och nylagade måltider!

Vi har 23 rum. Förutom våra 7 enkelrum kan vi även erbjuda 6 dubbelrum, 8 trebäddsrum, ett familjerum och en svit. Och vid behov kan vi naturligtvis också utrusta ditt rum med en extra babysäng.

Gästfrihet med tradition

I vår "Gutmann Zur Post" finns förutom vår salong även andra rum tillgängliga för familjefester, evenemang och konferenser för mellan 10 och 80 personer.

Vi lagar jordnära franskt kök med färska råvaror. Det säger sig självt att ingredienserna så långt det är möjligt kommer från närområdet. Ägg och potatis direkt från bonden, sallad och grönsaker från Auhofs trädgård, vilt bara färskt från jägaren och färska örter från vår egen trädgård och mycket mer .....

Hilpoltstein, slottsstaden vid sjön Rothsee, kan se tillbaka på över 1 000 år av historia som fortfarande kan upplevas idag. Staden kännetecknas av närheten till den romantiska Altmühltal-dalen och det nya fränkiska sjöområdet med sina många familjevänliga rekreationsmöjligheter. En annan attraktion är den frankiska metropolen Nürnberg med sin historiska stadskärna och sitt mångsidiga kulturutbud.

Vi erbjuder våra cyklande gäster ett låsbart cykelskjul, så det är inga problem att förvara upp till 25 cyklar. Cykelinformation, kartor, verktyg och tre specialiserade verkstäder i staden. Naturligtvis också gratis batteriladdning.

Vi skulle vara glada att välkomna dig hit!

Alice och Mike Miemczyk

och hela teamet från Hotel "Zum Schwarzen Ross" och "Gutmann Zur Post"

Läges-/färdvägsplan


Vi använder tjänsten Google Maps API från Google LLC för att du ska kunna utföra en optimal sökning och för kartfunktioner.  Vi behöver ditt samtycke för detta.
Om du accepterar kommer data att skickas till Google och cookies kommer att ställas in.

Avstånd

Hamn
Enderndorf (Segeln) 21km
Beilngries 26km
Nürnberg 31km
Järnvägsstation
Hilpoltsheim 541m
Roth 9,78km
Parsberg 13km
Stadscentrum
Hilpoltstein 71m
Aumühle 1,26km
Marquardsholz 1,29km
Fritidspark/upplevelsebad
Kristall Palm Beach in Stein 28km
Playmobil® Funpark Zirndorf 34km
Frankenalb Therme Hersbruck 41km
Mässa
Nürnberg 27km
Erlangen 48km
Regensburg 68km
Sevärdhet
Weiherhaus 2,14km
Loffelhof 4,41km
Grashof 5,26km
I regionen
Fränkisches Seenland
Markgräfler Land 35km
Sport
Golf-Club Abenberg e.V. 18km
Golf-Club Herrnhof e.V. 20km
Flygplats
Nürnberg (NUE) 36km
Augsburg-Mühlhausen (AGB) 88km
Sjö
Rothsee 2,52km
Stockweiher 14km
Motorväg
A9 Hilpoltstein 6,23km
Djurpark
Nürnberg-Tiergarten 29km

Priser

Enkelrum från 62,00 €

Enkelrum från 62.00 EUR

Dubbelrum från 79.00 EUR

Trebäddsrum från 95.00 EUR

Fyrbäddsrum från 135.00 EUR

Svit från 135.00 EUR

(utan frukost)


Frukost 10.00 EUR

Hotel Zum Schwarzen Ross kontakt

Kontakt

  • Marktstraße 8-10
  • 91161 Hilpoltstein
  • 09174/47950
  • 09174/479528