Geising

Waldhotel am Aschergraben

HS

  • 42 Senge
  • 21 Værelser

Vores hotel i Aschergraben ligger i en rolig skovgrund, men alligevel tæt på centrum af Geising, i gåafstand fra skibakken og de smukkeste og mest kendte vandrestier i Osterzgebirge.

Er du en feriegæst eller deltager du i en konference? Rejser du alene eller kommer du med en lille gruppe? Har du to børn? Eller fire? Eller et ekstra barn, som du ønsker at tilmelde med kort varsel? Vil I som forældre have jeres fred og ro eller vil I alle bo sammen i en suite?

Mange ting er mulige på Waldhotel am Aschergraben. Vores værelser kan beboes og kombineres på mange forskellige måder. Og: de er overkommelige.

Vores hotel ligger midt i et af Tysklands smukkeste områder med slotte og paladser, med uendelige sports- og fritidsforlystelser, udflugtsmål og afslapningsmuligheder for store familier og små grupper, vandreentusiaster og vinterferiegæster. Vi sammensætter gerne madpakker til jeres dagsture. Kontakt venligst vores personale dagen før.

Grænsen til Tjekkiet ligger 2000 meter væk. I bil fra Hotel am Aschergraben kan du nå Prag på ca. halvanden time, Dresden, det saksiske Schweiz og Elbens sandstensbjerge på ca. en halv time.

En hyggelig aften med god mad i skønne omgivelser: restauranten på Waldhotel am Aschergraben er en velkendt adresse for dette. Det samme gælder for en solid frokost efter en lang bjergvandring eller en morgen på skiløjperne. Og: priserne er moderate. Vi er trods alt et familiehotel. Vores køkkenteam fremtryller et varieret og friskt udvalg af regionale saksiske retter, men også internationale kulinariske lækkerier.

Der er gratis hotelparkering direkte ved hotellet.

Site-plan/Route-planner


We use the Google Maps API service from Google LLC to enable you to perform an optimal search and for map functions.  We need your consent for this.
If you accept, data will be sent to Google and cookies will be set.

Distances

Railway station
Altenberg 2,9km
Lauenstein 4,4km
Neuhermsdorf 8,6km
Museum
Bergbaumuseum Altenberg 2,06km
Heimatgeschichtliches Kabinett Bad Gottleuba 16km
Marie-Louise Stolln Berggießhübel 19km
Fair
Dresden 37km
Chemnitz 64km
Holesovice 86km
Amusement Park/Waterpark/Thermae
Erlebnisbad "Billy" Berggießhübel 14km
Gesundheitspark Bad Gottleuba 22km
Aktiv-Sportzentrum Pirna 24km
Attraction
Geisinggrund 3,84km
Neugarten Vorwerk 4,49km
Schloss Lauenstein 4,59km
Lake
Großer Galgenteich 3,14km
Wuster Teich 4,88km
Talsperre Lehnmühle 15km
Within the region
Landschaftsschutzgebiet Tal der Wilden Weisseritz 22km
Sächsisch-Böhmische Schweiz
Landschaftsschutzgebiet Tharandter Wald 32km
City Center
Zadni Cinvald 1,86km
Geising 1,87km
Cinovec 2,3km
Harbour
Dresden Terrassenufer 34km
Alberthafen 36km
Airport
Dresden-Klotzsche (DRS) 43km
Praha Ruzyně (PRG) 80km
Motorway
A17 Breitenau 9,51km
National Park
Wildpark Osterzgebirge 2,04km
Zoo
Zoo Dresden 32km

Rates

SR fra 65,00 €

Enkeltværelse fra 65.00 EUR

Dobbeltværelse fra 96.00 EUR

(morgenmad inkl.)


Waldhotel am Aschergraben contact

Contact

  • Teplitzer Straße 36
  • 01778 Geising
  • 035056/23400
  • 035056/234069