Leogang

Hotel Gasthof Wachter

H

Hotell / Värdshus / Familjehotell / Semesterhotell / Vandrarhotell

  • 57 Bäddar
  • 27 Rum

Välkommen till Hotel Gasthof Wachter i Leogang-Rosental i Pinzgau (Salzburger Land)!

Kliv in i ett speciellt semesterparadis i centrum av Leogang, där du kan njuta av din mest värdefulla tid på året i allra högsta grad. Med vår familjeservice vill vi ge dig och dina nära och kära en oförglömlig tid full av njutning och trygghet.

En elegant atmosfär med en hemtrevlig känsla kännetecknar vårt hus. De vackra rummen är inredda med känsla för detaljer och modern komfort. Starka, vänliga färger och modern design av trä skapar en riktig feelgood-atmosfär. Rummen är utrustade med badkar och duschväggar och duschar samt separat WC, hårtork, kabel-TV, direkttelefon. W-LAN finns tillgängligt i hela huset.

Äntligen kan du koppla av från vardagen och samla nya krafter - koppla av i vår rymliga wellnessavdelning med finsk bastu, upplevelsedusch, relaxrum, infraröd kabin och solarium!

Hotel Gasthof Wachter *** erbjuder ett attraktivt utbud av tjänster inte bara för semesterfirare. Daggäster kan också njuta av värdshusets läckra rätter. Mysiga gästrum med kakelugnar inbjuder till umgänge. En stor solterrass erbjuder en underbar atmosfär under dagen såväl som mot kvällen.

Våra små gäster kan roa sig på vår egen lekplats med rutschkana, gunga, gungbräda och klätterställning. Eftersom lekplatsen är ansluten precis bakom hotellet har du alltid dina små i sikte. Dessutom erbjuder vi våra unga gäster ett urval av spel som bordtennis, badminton, klappdjur (kaniner, marsvin, katter, getter).

Saalfelden Leogang Card från Hotel Gasthof Wachter erbjuder på sommaren:

Obegränsad gratis användning av all kollektivtrafik (buss och tåg) i Pinzgau från 1 maj - 31 oktober.

En gratis upp- och nedstigning per dag med Asitz-linbanan i Leogang och Saalbach-Hinterglemm-linbanorna (var och en av de 5 sommarlinbanorna, inklusive cykeltransport, exklusive special- och natturer).

Dagligen obegränsad gratis upp- och nedstigning med stolliften på Biberg i Saalfelden (användning av sommarrodelbanan ingår inte).

Dagligen obegränsat gratis inträde till simbassängerna Saalfelden/Obsmarkt och Leogang/Sonnrain samt till naturbadet Ritzensee.

Sommaräventyrsprogram varje vecka med guidade vandringar, guidade turer i staden och byn, örtverkstäder.

En gratis entré per vistelse till Leogangs gruvmuseum och Ritzens slottsmuseum.

Dagligen obegränsad användning av stadsbussarna i Saalfelden nr. 61 och 62.

Ett inträde per vistelse till bastun i Leogang (fritidscenter) och ett till bastun i Saalfelden (Ritzensee).

På vintern:

En gratis upp- och nedstigning per vistelse för fotgängare (ingen snowboard- och skidtransport, kan användas för kälkåkning för upp- och nedstigningen).

Gratis användning av stadsbussarna nr. 61 och 62

Fri användning av längdskidspåren i Saalfelden Leogang

Fri tillgång till isbanan/Nordic Park i Saalfelden

Ett gratis inträde per vistelse till bastun i Leogang (fritidscenter) och ett gratis inträde till bastun i Saalfelden (Ritzensee)

Vintervandringsprogram varje vecka, t.ex. skidturer, snöskovandringar, vintervandringar

En entré per vistelse till gruvmuseet i Leogang och slottsmuseet i Ritzen

Varje dag en gratis tur med shuttletaxin till Bibergs vinterrodelbana (exklusiv rodeluthyrning).

Regionen erbjuder också:

Flying Fox XXL i Leogang Inget för svaga hjärtan!

Epic Bikepark Leogang för downhillare, endurister och extrema mountainbikecyklister

Mountainbike och cykling i Leogang Cykel, racercykel, mountainbike, elcykel

Cykelpark för barn

Golfsemester i Leogang Golf i bergen

Utställningsgruva Leogang

Sommarrodelbana Saalfelden

Familjeland Pillerseetal

Reservoarer i höga berg Kaprun

Ferleiten djur- och fritidspark för barn

Grottor och raviner och Weißsees glaciärvärld

Mozart- och festivalstaden Salzburg

Senses äventyrspark Asitz

Utrustning

Allmänt
Restaurang
Parkeringsplats
Bar
Hiss
Keldjur
Barnvänlig
Barnrabatt
Vegetariskt kök
Pensionärsvänlig
Parkeringsplats för bussar
Turistbussar välkomna
Frukostbuffé
Halvpension
Cyklistvänligt
Motorcyklister välkomna
Bokningsbar via resebyrå
Priser för grupper
Vid skidområdet
Torkrum
Skidrum
Terrass
Äng att ligga på
Affär/ fritid på orten
Cykelled
Trädgård / park
Barnlekplats
Vandring
Nordic Walking
Stormarknad
Friluftsbad
Vintersport
Bordtennis
Bastu
Solarium
Minigolf
Ridning
Ponnyridning
Cykeluthyrning
Ferieprogram för barn
Affär/fritid i hotellet
Trädgård / park
Barnlekplats
Stormarknad
Bordtennis
Bastu
Solarium
Minigolf
Ridning
Ponnyridning
Cykeluthyrning
Ferieprogram för barn
Rum
Rum med balkong
Rum för icke-rökare
Telefon i rummet
TV
3-bäddsrum
4-bäddsrum
Dusch
Badkar
WC
Kabel-TV
Läge
Lugnt läge
Centralt läge
I bergen
Allmänna kommunikationer
Husdjur
Hundar välkomna
Veterinär i närheten
Mer än en hund tillåts
Service
Trådlös LAN

Läges-/färdvägsplan


Vi använder tjänsten Google Maps API från Google LLC för att du ska kunna utföra en optimal sökning och för kartfunktioner.  Vi behöver ditt samtycke för detta.
Om du accepterar kommer data att skickas till Google och cookies kommer att ställas in.

Priser

100.00-224.00 EUR

Enkelrum från 100.00 EUR

Dubbelrum från 170.00 EUR

(Halvpension)


Husdjur 15.00 EUR

Kurortsavgift 3.00 EUR

Hotel Gasthof Wachter kontakt

Kontakt

  • Rosental 8
  • 5771 Leogang
  • 06583 8304