Obertrubach
Värdshus / Pensionat / Semesterlägenheter / Lägenheter
Känn dig som hemma hos oss!
- regionala och säsongsbetonade specialiteter från det frankiska köket
- Rum för upp till 100 personer för fester av alla slag samt för resegrupper och grupper av pensionärer
- tysta komfortrum, vissa med balkong eller terrass - 6 barriärfria komfortrum - hiss
- Parkeringsplatser för bilar och bussar direkt vid hotellet, garage finns att tillgå
Våra mysiga, generöst inredda komfortrum lämnar inget övrigt att önska. Oavsett om det är för en mellanlandning eller för en lyckad, avkopplande semester i de vackra omgivningarna i Franska Schweiz.
Vår stora matsal erbjuder plats för upp till 100 personer. Den fungerar också som frukostrum för våra gäster. Här anordnas också dans- och folklorekvällar. Vinkällaren är också välfylld med utsökta viner från Franken, och ölälskare kommer att uppskatta vår öl från Friedmann-bryggeriet i Gräfenberg. Vårt hemlagade frankiska kök med säsongsbetonade och regionala specialiteter kommer också att övertyga dig. Våra rum är smakfullt inredda och presenterar sig med rustik charm. En väderskyddad terrass inbjuder dig att njuta av ett mysigt slut på dagen. Vi är också glada att organisera dina familjefester enligt dina önskemål. Vänligen kontakta oss!
Obertrubach ligger i hjärtat av Franska Schweiz, 450 meter över havet. Det är lättillgängligt och ändå lugnt beläget och ligger inbäddat i den smala Trubach-dalen, omgiven av skogar och ängar, med ett markerat nätverk av vandringsleder på över 200 kilometer, inklusive en ”terapeutisk vandringsled”. I byn finns en mataffär, ett bageri, flera kaféer och en läkare. Obertrubach är också en charmig plats på vintern
Väl markerade vandringsleder, inklusive den välkända Franconian Trail, leder rakt förbi vårt hus. Oförstörda naturupplevelser, ett paradis för klättrare och vandrare, golf, minigolf, ridning, flugfiske - njut av de otaliga möjligheterna för din semester. Vi ger dig gärna tips för din perfekta dag!
Förutom många vanliga privata gäster som regelbundet tillbringar några dagars semester hos oss, har vi också många resegrupper som kommer till vårt hus om och om igen. Vårt hotell är därför idealiskt för vandringsgrupper, pensionärsgrupper, klubbutflykter eller till och med företagsutflykter. Vi arbetar också mycket framgångsrikt med många resebyråer och researrangörer.
Vi ser fram emot att få välkomna dig!
I närheten av:
Gößweinstein pilgrimsmuseum
Pottenstein äventyrsrock
Rock pool i Pottenstein
Fränkiska Schweiz Museum
Frankiska Hop Museum
Gruvmuseum Maffei Shafts
Industrimuseum Lauf an der Pegnitz
Unteraufseß slott
Vita slottet Heroldsberg
Slottet Thurn med äventyrspark
Levi Strauss-museet, Buttenheim
För- och tidighistorisk samling vid universitetet i Erlangen
Botaniska trädgården vid universitetet i Erlangen
Fantaisie slottsträdgård Konstmuseum i Eckersdorf
Vi använder tjänsten Google Maps API från Google LLC för att du ska kunna utföra en optimal sökning och för kartfunktioner. Vi behöver ditt samtycke för detta.
Om du accepterar kommer data att skickas till Google och cookies kommer att ställas in.
Recensioner
The location was good (unless roadworks infront) but the reception was not existant. Half pension, food was normal, not exceptional
Enkelrum från 46,00 €
Enkelrum från 46.00 EUR
Dubbelrum från 78.00 EUR
(inkl. frukost)
Semesterlägenhet per dag från 60.00 EUR
Husdjur från 6.00 EUR
Frukost 12.00 EUR
Gasthof-Pension Alte Post kontakt