Badenweiler
Hotell / Semesterlägenheter / Lägenheter / Semesterhotell / Spa / Vandrarhotell
Välkommen till Hotel Morgensonne i Badenweiler.
Hotel Morgensonne ***S är ett familjeägt hotell med 30 bäddar fördelade på dubbelrum, enkelrum och sviter/lägenheter. De flesta rummen vetter mot trädgården, alla dubbelrum har balkong, några av enkelrummen likaså. Huset har ett mycket lugnt läge, direkt vid skogsbrynet ovanför det närliggande centrumet.
Vill du koppla av och helt glömma bort vardagen? Kom då till oss och känn dig som hemma. Detta är vad som väntar dig: ett varmt familjeföretag - ett absolut lugnt läge på landsbygden - centralt beläget i Badenweiler - ett varierat wellnessprogram - många sportmöjligheter - välskötta och kärleksfullt inredda rum.
Där vädret är som vackrast i Tyskland, nämligen i det sydvästra hörnet mellan Freiburg och Basel, hittar du Hotel Morgensonne. "Morgensonne" ligger direkt vid skogsbrynet, ovanför Badenweilers centrum. Cassiopeia Therme och Kurpark ligger bara några minuters promenad bort. Från alla rum har du en underbar utsikt över det vackra landskapet i Markgräflerland och de närliggande bergen i Schwarzwald.
Våra olika rumskategorier skiljer sig främst åt när det gäller rummens läge och storlek. Alla våra sviter och rum har bekväma dubbel- eller enkelsängar, sittmöbler, gratis WLAN, telefon, värdeskåp, garderob, dusch/toalett, handdukar och badrock.
Rummen och lägenheterna är modernt inredda, allt är ljust och vänligt. Telefon och färg-TV samt hårtork i badrummet är en självklarhet. Det finns en badrock på rummet för varje gäst. Alla lägenheter har separat vardagsrum och sovrum. De stora med 60-70 kvm är för 2 personer, den lilla lägenheten för 1 person. De som älskar den franska sängen kan också bo i den som ett par. Dubbelrummen och lägenheterna samt en stor del av enkelrummen har balkong.
På Hotel Morgensonne börjar våra gäster dagen med en härlig frukostbuffé, som du kan avnjuta på vår solterrass. På kvällen skämmer kocken bort dig med de finaste badiska och regionala rätterna på begäran. Färskhet och variation garanteras.
Den stora trädgården med gräsmatta för solbad och den vackra solterrassen är speciella egenskaper hos huset. Den personliga atmosfären i vårt hus är viktig för oss för dig: för där du träffas med värme och hjärtlighet, återhämtar du dig bäst.
Med våra wellness-erbjudanden kommer du till ro. Koppla av under din vistelse på vårt hotell och låt dig skämmas bort med en kosmetisk behandling eller massage.
Vår massös är en riktig expert på sitt område. Förutom en mängd olika massagebehandlingar kan vår terapeutiskt utbildade massör också erbjuda medicinsk massage (enligt läkares ordination). Eller så kan du låta dig skämmas bort med skönhetsprogram av vår specialiserade kosmetiker och produkter från Jeand'Arcel Cosmetiqe.
Med motorcykel genom Schwarzwald
Vår region är mycket intressant för motorcyklister. Många turförslag i Schwarzwald eller Vogeserna och Schweiz från Badenweiler kan göra din vistelse till en upplevelse. Och vi har ett låsbart garage för din motorcykel. Förresten: chefen kör själv.
Schwarzwald och Markgräflerland erbjuder inte bara frisk luft och vacker natur, utan också många möjligheter att vara aktiv inom sport. I kombination med vila och avkoppling hittar du styrka och energi för vardagen. Oavsett om du cyklar, vandrar, spelar golf eller flyger skärmflygning - vår vackra Schwarzwald erbjuder dig många möjligheter att tillbringa din semester aktivt.
Regionen har också mycket att erbjuda när det gäller kultur. Spännande utflykter och kulturella erbjudanden gör dina dagar hos oss på Hotel Morgensonne till en oförglömlig upplevelse.
Vi använder tjänsten Google Maps API från Google LLC för att du ska kunna utföra en optimal sökning och för kartfunktioner. Vi behöver ditt samtycke för detta.
Om du accepterar kommer data att skickas till Google och cookies kommer att ställas in.
Enkelrum från 62,00 €
Enkelrum från 62.00 EUR
Dubbelrum från 128.00 EUR
Svit från 180.00 EUR
(inkl. frukost)
Våning per dag från 55.00 EUR
Semesterlägenhet per dag från 55.00 EUR
Frukost från 15.00 EUR
Kurortsavgift 3.20 EUR
Hotel Morgensonne kontaktieren
Intressant för dig