Annweiler am Trifels
Hotell
Vårt hotell ligger i den pittoreska gamla stan i Annweiler. Byggnaden var ett garveri 1903 och har kärleksfullt restaurerats av oss. Garvarna bosatte sig i Annweiler redan på 1500-talet och bildade ett viktigt skrå.
Våra nya hotellrum, alla utrustade med dusch, toalett och TV, inbjuder dig att stanna längre i Annweiler och att utforska Pfalz med sina vackra slott och vingårdar på vandringsleder.
När vädret är fint bjuder vår trädgårdsterrass, med många medelhavsväxter som palmer, apelsinträd och citrusträd, in dig att uppleva den sydliga känslan utanför. Om du reser med cykel eller motorcykel hittar du en parkeringsplats hos oss. Vi erbjuder dig gratis tillgång till WLAN.
Njut av ett brett urval av italienska specialiteter i vår restaurang, där den obligatoriska pizzan naturligtvis inte saknas. Både vår pizza och tarte flambée tillagas framför dina ögon och bakas sedan i en vedeldad ugn. Prova också vår hemlagade pasta eller våra förrätter. För vinälskare erbjuder vår vinotek ett antal fina viner från Pfalz-regionen, liksom utvalda italienska viner. Våra rum är också lämpliga för större sällskap. Det funktionella gamla vattenhjulet i mitten av vår restaurang skapar en atmosfär för en mysig medelhavsmåltid.
Upplev magin i Annweiler under Trifels slott. Njut av de första vårdagarna. Låt dig förtrollas av blommornas och skogens färger. Dags att koppla av och varva ner i det vackra Pfalz, ackompanjerat av stjärnklara kvällar och vackra semestrar.
I närheten av:
Trifels slott
Orensfels med en mycket bra utsikt över Pfälzerwald
Rietburg (med restaurang i bergen)
Landeck slottsruin i Klingenmünster
Zoo Landau i Pfalz
Kandel äventyrsskog. Den största klätterparken i regionen
Alt-Dahn slott
Semesterpark Tyskland
Tyska vinets port
Gamla stan i Weissenbourg, Alsace
Trädtoppspromenad i Alsace. Alsace som du aldrig har sett det förut.
Didiland i Morsbronn-Les-Bains, Frankrike
Slottsruin Spangenberg i Erfensteinl
Vi använder tjänsten Google Maps API från Google LLC för att du ska kunna utföra en optimal sökning och för kartfunktioner. Vi behöver ditt samtycke för detta.
Om du accepterar kommer data att skickas till Google och cookies kommer att ställas in.
99.00-165.00 EUR
Enkelrum 99.00 - 105.00 EUR
Dubbelrum från 115.00 EUR
Trebäddsrum 155.00 - 165.00 EUR
(inkl. frukost)
Tillägg halvpension per dag för vuxna 35.00 EUR
Husdjur 5.00 EUR
Hotel Zum Alten Wasserrad kontakt