Kleinarl
Hotell Garni / Pensionat / Lägenheter / Semesterlägenheter / Motorcykelhotell
Semester i Österrike på Pension Anja i Kleinarl.
För många människor betyder en sommarsemester i Salzburgs berg vandring eller mountainbike. Vårt familjeägda pensionat - Pension Anja i Kleinarl - är den perfekta utgångspunkten.
Upplev naturen och landskapet på nära håll! Njut av charmen i Salzburger Sportwelt när som helst på året.
Bed and breakfast Anja ligger bara 100 meter från ingången till skidområdet Ski amadé. Pisterna i Ski amadé, Österrikes största skidförening, ligger precis utanför dörren.
Våra rum och semesterlägenheter/sviter erbjuder exklusivt semesterboende i den 3-stjärniga kategorin för att få dig att känna dig som hemma. Komfortrummen är utrustade med dusch eller bad/WC, TV, telefon, kassaskåp och de flesta har balkong.
Det finns också en 60 m² stor semesterlägenhet för 4 till 6 personer med 2 separata sovrum, 1 kök/vardagsrum, entréhall, balkong, värdeskåp, dusch, separat toalett. Lägenhetens sängkläder ingår.
Faciliteterna i vårt hus sträcker sig från en mysig lounge med bar till det nya wellnessområdet och poolen med stor gräsmatta för solbad och solterrass.
Det finns också mycket att erbjuda för våra yngre gäster - massor av variation och spännande äventyr kommer att göra din familjesemester i Österrike till en oförglömlig upplevelse.
På sommaren erbjuder vi dig:
Mysig solterrass, gästträdgård, grillstuga, grillplats för barn med eldstad, gräsmatta för solbad, bordtennis, jätteschack, carport (liten avgift), uppvärmd pool (sommar), wellnessavdelning med bastu, fysioterm och relaxrum, mountainbikeuthyrning, garage och täckta parkeringsplatser för motorcyklister, skidkällare, lekplats för barn med lektorn och jättesandlåda & lekrum, jätteschack & studsmatta & riktig gondol för målning i trädgården och en djurpark.
På vintern har våra gäster gratis inträde till Amadé vattenvärld i 2 timmar om dagen och hela dagen på sommaren.
Snön förvandlar byn Kleinarl till ett glittrande vinterunderland. Den klara luften och den idylliska atmosfären får dig snabbt att glömma vardagens bekymmer. Dra nytta av det bästa läget direkt vid pisten och gå med i Österrikes största skidnätverk, Ski amadé, precis utanför dörren.
Många andra vinteraktiviteter som längdskidåkning, hästdragna slädturer, kälkåkning och mycket mer kommer att göra din vintersemester i Kleinarl till en oförglömlig upplevelse.
Nytt: Cyklister är mycket välkomna, motorcyklister kan förvara sina cyklar i garaget utan kostnad!
De vackraste utflyktsmålen i närheten:
Mozartstaden Salzburg, Eisriesenwelt, Hohenwerfen slott, Hallein saltgruva, Großglockner High Alpine Road, Großgmain friluftsmuseum, Dachstein glaciär, Krimml vattenfall, Hochkönig,
Zell am See, badsjön Flachauwinkl, Lucky Flitzer Alpine Coaster
Höghöjdsbana i Flachau, via ferrata över Almlustaket, forsränning Almlust GmbH Flachau
Zauchensee-Flachauwinkl - Ski amadé, Salzburger Sportwelt - Ski amadé, Snow Space Salzburg - Ski amadé
Äventyrsbad Wasserwelt Wagrain, Moorbadeanstalt i Goldegg, Gasteiner Badesee i Bad Hofgastein
Vi ser fram emot att träffa dig! Familjen Fritzenwallner
Vi använder tjänsten Google Maps API från Google LLC för att du ska kunna utföra en optimal sökning och för kartfunktioner. Vi behöver ditt samtycke för detta.
Om du accepterar kommer data att skickas till Google och cookies kommer att ställas in.
Dubbelrum från 110,00 €
Dubbelrum från 110.00 EUR
Trebäddsrum från 165.00 EUR
Fyrbäddsrum från 220.00 EUR
(inkl. frukost)
Våning per dag från 126.00 EUR
Tillägg halvpension per dag för vuxna från 23.00 EUR
Husdjur 8.00 EUR
Garage/per day 3.00 EUR
Frukost 10.00 - 18.00 EUR
Kurortsavgift 2.80 EUR
Frühstückspension Anja - Motorradfahrerhotel kontakt