Kirchheimbolanden
I centrum af Kirchheim-Bolanden, »Kleine Residenz«, i umiddelbar nærhed af den historiske gamle bydel, bydes du velkommen på Hotel Braun, som har været drevet af anden generation i over 30 år.
Mange kortferiegæster elsker hotellet som udgangspunkt for at udforske Worms, Speyer og Mainz - den tyske vinrute i Pfalz eller Bingen ved Rhinen med Loreley og Rüdesheim er blot nogle af højdepunkterne. Du kan bruge Palatinate Card med over 100 attraktioner gratis. For motorcyklister tilbyder vi et tørrerum og et reparationshjørne med værksted og en ladestation til e-mobilitet.
Konferencer og seminarer finder en professionel ramme med udsigt over landskabet, og den lækre morgenmadsbuffet lader intet tilbage at ønske.
Ud over 34 klassiske og 6 deluxe-værelser kan du forvente en fortryllende, romantisk wellness-oase og to seminarrum, der lever op til de højeste standarder for udstyr og teknologi. De fleste af værelserne har en smuk udsigt over landskabet og er meget roligt beliggende. De har højhastighedsinternet via W-Lan, kabel-tv-forbindelse og badeværelse med bruser/toilet.
Hotel Braun byder også på kulinariske lækkerier med den asiatiske restaurant 'Panda', som har eksisteret i 20 år og er et sted, hvor man kan fejre og spise.
Med den finske sauna, vores kærligt flisebelagte dampbad, Kneipp-bassin og en åben pejs i afslapningsrummet finder du en oase af skønhed og afslapning i Kirchheimbolanden. Forkæl dig selv med en massage og styrk din krop, dit sind og din sjæl. Uanset om det er afslappende, revitaliserende eller aromatisk - vi rådgiver dig gerne.
Vi kommer ikke til at bygge et 5-stjernet superior-hotel i Kirchheimbolanden. Men vi lever efter filosofien om, at luksus altid ligger i beskuerens øje. For os er det mindre et statussymbol og mere oplevelsen af underspillet, men opmærksom service.
Familien Martin Braun og ART Hotel glæder sig til at byde dig velkommen!
Den barokke gamle bydel i Kirchheimbolanden
To gange om året er byen vært for en folkefest med pariserhjul og mange arrangementer: majmarkedet den 2. søndag i maj og oktobermarkedet den 2. søndag i oktober. Begge er også åbne om søndagen.
Beer Week, hvert andet år (i ulige år) på Corpus Christi.
Residenzfest, 2. weekend i august, ud over et kulturelt program er der frem for alt kulinariske lækkerier fra regionen at opleve. Der kører særtog fra Mainz hovedbanegård direkte til Kirchheimbolanden og tilbage igen til langt ud på natten.
Julemarked på Römerplatz den 2. weekend i advent
Den keltiske landsby Steinbach
Imsbach bjerglandbrugs eventyrverden
Katzweiler friluftsteater
Det keltiske naturreservat Donnersberg
We use the Google Maps API service from Google LLC to enable you to perform an optimal search and for map functions. We need your consent for this.
If you accept, data will be sent to Google and cookies will be set.
SR fra 69,00 €
Enkeltværelse fra 69.00 EUR
Dobbeltværelse fra 99.00 EUR
(uden morgenmad)
Pets 19.00 EUR
Garage/per day 9.50 EUR
ART-Hotel Braun contact