Kirchheimbolanden
I centrum av Kirchheim-Bolanden, ”Kleine Residenz”, i omedelbar närhet av den historiska gamla stan, välkomnas du av Hotel Braun, som har drivits av andra generationen i över 30 år.
Många kortsemestrar älskar hotellet som en bas från vilken man kan upptäcka Worms, Speyer och Mainz - den tyska vinrutten i Pfalz eller Bingen vid Rhen med Loreley och Rüdesheim är bara några av höjdpunkterna. Du kan använda Palatinate Card med över 100 attraktioner utan kostnad. För motorcyklister erbjuder vi ett torkrum och en reparationshörna med verkstad och en laddningsstation för e-mobilitet.
För konferenser och seminarier finns en professionell miljö med utsikt över landsbygden och den läckra frukostbuffén lämnar inget övrigt att önska.
Förutom 34 klassiska rum och 6 deluxerum kan du förvänta dig en förtrollande, romantisk wellness-oas och två seminarierum som uppfyller högsta standard för utrustning och teknik. De flesta av rummen har en vacker utsikt över landskapet och ligger i ett mycket lugnt område. De har tillgång till höghastighetsinternet via W-Lan, kabel-TV och ett badrum med dusch/wc.
Hotel Braun erbjuder också kulinariska läckerheter med den asiatiska restaurangen ”Panda”, som har funnits i 20 år och är en plats att fira och äta på.
Med den finska bastun, vårt kärleksfullt kaklade ångbad, Kneipp-bassäng och en öppen spis i relaxrummet hittar du en oas av skönhet och avkoppling i Kirchheimbolanden. Unna dig en massage och stärk din kropp, ditt sinne och din själ. Oavsett om det är avslappnande, vitaliserande eller aromatisk - vi ger dig gärna råd.
Vi kommer inte att bygga ett 5-stjärnigt superiorhotell i Kirchheimbolanden. Men vi lever efter filosofin att lyx alltid ligger i betraktarens öga. För oss är det mindre en statussymbol och mer en upplevelse av diskret men uppmärksam service.
Familjen Martin Braun och ART Hotel ser fram emot att få välkomna dig!
I närheten av:
Barocka gamla stan i Kirchheimbolanden
Den medeltida stadsmuren i Kirchheimbolanden
Två gånger om året anordnas en folkfest med ett pariserhjul och många evenemang: majmarknaden den andra söndagen i maj och oktobermarknaden den andra söndagen i oktober. Båda är också öppna på söndagar.
Beer Week, vartannat år (udda år) på Corpus Christi.
Residenzfest, 2:a helgen i augusti, förutom ett kulturprogram finns det framför allt kulinariska läckerheter från regionen att uppleva. Specialtåg går från Mainz centralstation direkt till Kirchheimbolanden och tillbaka till sent in på natten.
Julmarknad på Römerplatz den andra helgen i advent
Keltiska byn Steinbach
Imsbach bergsjordbruk äventyrsvärld
Katzweiler friluftsteater
Keltiska naturreservatet Donnersberg
Vi använder tjänsten Google Maps API från Google LLC för att du ska kunna utföra en optimal sökning och för kartfunktioner. Vi behöver ditt samtycke för detta.
Om du accepterar kommer data att skickas till Google och cookies kommer att ställas in.
Enkelrum från 69,00 €
Enkelrum från 69.00 EUR
Dubbelrum från 99.00 EUR
(utan frukost)
Husdjur 19.00 EUR
Garage/per day 9.50 EUR
ART-Hotel Braun kontakt