Schwäbisch Hall -Gottwollshausen
Vores familiedrevne Hotel Sonneck, som blev udvidet og nyrenoveret i 2011, ligger i centrum af Gottwollshausen. Alle værelser er ikke-ryger-værelser. De fleste værelser har adgang til tagterrassen, en enkelt balkon eller en loggia. Her er det tilladt at ryge. Vi beder om, at rygere tager hensyn til de andre hotelgæster. Alle værelser er udstyret med brusebad/toilet/håndtørrer/telefon/kabel-tv på fladskærme.
Fra Comfort-kategorien og opefter er badeværelserne udstyret med kosmetikspejle.
I Superior- og De Luxe-kategorierne har badeværelserne radio, gulvbruser med ekstra regnbruser (hovedbruser) og håndklædetørrer.
I superior- og deluxe-kategorierne har alle værelser gulvvarme og gulvkøling om sommeren. Alle værelser kan mørklægges, nogle har også elektriske persienner, gratis Wi-Fi og i superior- og deluxe-kategorierne også en LAN-forbindelse.
Vores hjemmelavede madlavning danner den kulinariske ramme. Vores restaurant er åben hver dag og tilbyder varme måltider fra kl. 15.30 til 21.30. Vi tilbyder ikke kun udvalgte vine fra Württemberg-regionen, men også et lille, men fint europæisk udvalg.
En af vores seks forskellige øl, som er frisk tappet, er vores husøl. Den er tappet for os af Krauss-bryggeriet i Riedbach - Frankenbräu. Tucher Hefeweizen, Haller Löwenbräu Edelpils, Meistergold og den naturligt uklare Radler er også tilgængelige på hanerne.
Kaffe, te, chokoladespecialiteter og vores hjemmelavede kager er tilgængelige, ligesom der er en stor ismenu. Fra iskaffe til hjemmelavet tiramisu.
Vi har også et særligt stort udvalg af spiritus, cocktails og meget mere.
Vores restaurant med hjemmelavet mad sørger for dit fysiske velbefindende. Du kan fejre med op til 190 gæster i hele Hotel Sonnecks område. Når vejret er godt, kan du også bruge solterrassen.
Den historiske gamle bydel i Schwäbisch Hall ligger kun 15 minutters gang væk. Vi er det ideelle udgangspunkt for vandreture, cykelture og kulturelle besøg i den historiske gamle bydel i Schwäbisch Hall og hele Hohenlohe-regionen. Vores motto er at gøre din fritid til en fornøjelse. Find afslapning og underholdning med et spil pool, bowling, dart eller fodbold og meget mere.
Vi ser frem til at byde dig velkommen på vores hotel.
I nærheden:
Großcomburg-klosteret
Kirchberg Slot
Historisk gammel bydel
Würths kunsthal
Kocher-cykelstien
Hohenlohe Friluftsmuseum Schwäbisch Hall-Wackershofen
Kocher-øerne Unterwöhrd og Grasbödele
Det nye Globe-teater
Bøddelens bro
Kirchberg an der Jagst
Gaildorf
Vellberg
Schwaben Park i Kaisersbach
We use the Google Maps API service from Google LLC to enable you to perform an optimal search and for map functions. We need your consent for this.
If you accept, data will be sent to Google and cookies will be set.
Reviews
Als Gästehaus akzeptabel im Preis. Zimmer teilweise aber schon renovierungsbedürftig. Das Haupthaus jedoch sehr empfehlenswert.
SR fra 60,00 €
Enkeltværelse fra 60.00 EUR
Dobbeltværelse fra 110.00 EUR
Værelse med 3 senge fra 145.00 EUR
Familieværelse fra 150.00 EUR
(uden morgenmad)
Lejlighed pr. dag fra 105.00 EUR
Pets 10.00 EUR
Breakfast per person fra 12.00 EUR
Hotel Restaurant Sonneck contact